Erdőfürdő-vezető képzés
Mélyen átalakító 6 hónapos képzés, amelyet követően te is vezethetsz önálló erdőfürdő-sétákatÓraszám: 100 óra | Típus: Hibrid – személyes és online | Bemeneti követelmény: Pályaalkalmassági
Indul:
Pajzsika csoport: 2025. augusztus 22-től 2026. február 22-ig
Szentjánosbogár csoport: 2025. december 19-től 2026. június 22-ig
Krókusz csoport: 2026. március 18-tól 2026. szeptember 22-ig
Erdőfürdő-vezető képzés
Egy valóban transzformatív képzés, 6 hónap alatt összesen 11 nap jelenléti képzési nappal, rengeteg saját élménnyel, gyakorlással és online mentorálással
Ezt az erdőfürdő-vezető képzést leginkább azoknak ajánljuk, akik úgy érzik, hogy szoros és mély kapcsolatot szeretnének ápolni a természettel, és szeretnék ezt a kapcsolatot megosztani: elvinni közösségekhez, szervezetekhez vagy akár wellness központokhoz erdőfürdőséták vezetésén keresztül.
A képzést az írországi Nádúr Centre for Integrative Forest Therapy által felhatalmazott oktatók biztosítják, ám maga a képzési anyag már egy kiterjesztett képzési anyag, amely túlmutat az eredeti kereteken: magában hordozza immár a szakmában és a képzések során megszerzett tapasztalatainkat, összegzi több képző intézményeknél szerzett módszertani ismereteinket és a saját, szakmához kapcsolódó tudásunkat.
A képzés erősen gyakorlat orientált és moduláris felépítésű: egy háromnapos saját élmény erdőfürdő elvonulással indul, majd egy 3-3 napos szakmai elméleti és szakmai gyakorlati modult követően 3 hónap online mentorált gyakorlattal zárul. A három hónapos periódus felkészíti a jövő erdőfürdő-vezetőit erdőfürdősétáik megtervezésére és levezetésére, felépít bennük egy alapvető szakmai magabiztosságot tapasztalati tanulással. Emellett minden hónapra tartalmaz a vállalkozásfejlesztéshez szükséges kihívásokat is, és egy outdoor elsősegély és egy tájékozódás-térképolvasás képzési napot is.
Kinek szól a képzés?
Ezt az erdőfürdő-vezető képzést leginkább azoknak ajánljuk jó szívvel, akik úgy érzik, hogy már most is szoros és mély kapcsolatot ápolnak, vagy azt szeretnének tartani a természetvilággal, és eszközöket szeretnének kapni ahhoz, hogy ezt a kapcsolatot mások számára is elérhetővé tegyék: elvinni közösségekhez, szervezetekhez vagy akár wellness központokhoz az erdőfürdő-séták vezetésével.
Képzési tájékoztató
Érvényes: 2025. február 1-től
A képzés célja
Ebben a képzésben erdőfürdő-vezetőket képzünk, akik képesek egyéni és csoportos közérzetjavító erdőfürdőséták megszervezésére, előkészítésére és vezetésére, és megfelelő minőségben és felkészültséggel képviselik a módszert, annak szellemiségét és alapelveit a természetkapcsolat iránt érdeklődők felé.
Jó helyen jársz, ha szeretnéd elmélyíteni a természethez fűződő kapcsolatodat, és eszközt kapni arra, hogy az abban általad megtalált jót (tisztaságot, békességet, örömet, összekapcsoltságot vagy akár fejlődési lehetőséget… bármit, ami számodra ebben fontosság válik) közvetíteni tudd más emberek felé, ezzel hozzájárulva egy minőségibb élethez mindenki számára a Föld bolygón.
Ugyanakkor egy féléves mélyen átalakító folyamat részese is lehetsz, amelyben lehetőséged nyílik megújítani a természethez és önmagadhoz fűződő kapcsolatodat, gyógyulni, változni. Formálódhat a szemléleted, és felkészültebbé válhatsz belső világoddal arra, hogy azután a résztvevőidet a saját folyamatukban egyszerre támogasd elfogadásoddal és nyitottságoddal, valamint biztonságos tér- stabil keretek tartásával.
Kiket várunk erre a képzésre?
Alapvetően mindenkit végtelenül jó szívvel és nagy nyitottsággal várunk, aki hívást érez arra, hogy a természetkapcsolattal mélyen, akár hivatásszerűen foglalkozzon. De azért írtunk egy listát is – a teljesség igénye nélkül -, összefoglalót arról, hogy jellemzően milyen érdeklődési- és szakterületekről szoktak érkezni hozzánk a képzésben résztvevők. Ezek a következők:
- egészségügyben és szociális ellátásban dolgozó szakemberek;
- mentálhigiénés, coach és tréner szakemberek;
- természetgyógyász és más segítő szakemberek;
- környezetvédelmi szakemberek;
- ökoturizmusban dolgozók;
- erdészek;
- túravezetők;
- kreatív alkotó művészek;
- tudományos szakterületek kutatói;
- wellness szakemberek;
- és más erdőjáró, fejlesztő-, szemléletformáló szakemberek, akik saját természet-kapcsolatukat szeretnék mélyíteni és megerősíteni.
A képzés tartalma
A képzést az írországi Nádúr Centre for Integrative Forest Therapy által felhatalmazott oktatók biztosítják. Tartalmában hordozza a Nádúr Központ által kidolgozott képzési programot, amelyet az Egyesült Királyság vezető mentális egészséggel foglalkozó jótékonysági szervezete, a MIND Hillingdon UK is elismer, de túl is mutat azon: az oktatók több képző intézménynél megszerzett tudása, többéves szakmai és képzési tapasztalatának eredményei is megjelennek a képzésben.
Az erdőfürdő-vezető képzés a következő területeket öleli fel:
- Rendszerszemléletű egészségkép és a jóllét fogalma
- Személyes természet kapcsolat és mély kapcsolódás a természettel
- Az erdőfürdőséták felépítése és folyamatmodelljei (Nádúr Folyamat Modell, 5×5 modell, sztenderd szekvencia, érzékmodell)
- Természet-alapú jóllét programok
- Bevezetés a természet-alapú önkifejezésbe, műalkotásba (öko-művészet alapjai)
- Az erdőben rejlő gyógyír és erdőfürdő séták helyszínének kiválasztási szempontjai
- Városi természet
- Csoport facilitálási technikák: körbeszélgetések vezetése
- Az érzékek ébresztése és a testbe érkezés gyakorlatai
- Öko-műveltség
- Öko-nyelvhasználat
- Környezeti etika és a reciprocitás, azaz a kölcsönösség elve
- Biztonsági és kockázati kérdések
- Helyi jogszabályi és piaci környezet megismerése
- Outdoor elsősegély
- Tájékozódás, térképolvasás alapismeretek
A képzés menete
A képzés összesen 6 hónapos, 100 kontaktórából, valamint önállóan elvégzendő feladatokból, beadandókból és egyéni gyakorlásból áll, és egy integrációs projekttel és diplomahívással zárul. A képzési alkalmak jelentős része, összesen 68 óra, személyes jelenlétet igényel, online találkozásokra a képzés második felében, a mentorált gyakorlat ideje alatt kerül majd sor.
A képzés moduláris felépítésű, öszesen 6 modulból áll. A képzési modulok a következők:
- Saját élmény elvonulás modul | Részletek
- Szakmai elméleti és módszertani ismeretek modul
- Gyakorlati modul
- Tájékozódás, térképolvasás modul
- Outdoor elsősegély modul
- Mentorált gyakorlat modul
Képzési alkalmak:
- A képzés első felében havonta egyszer találkozunk, összesen 3 alkalommal, alkalmanként 3 napra – ez lesz az első három modul.
- Ezt követően kezdetét veszi a három hónapos mentorált gyakorlat, amely során egyéni, kiscsoportos és nagycsoportos találkozásokra kerül sor. Mindenkinek lesz egy saját mentora, akihez járni fog. A mentorod kiválasztását mi végezzük a benned rejlő erősségek és fejlődési potenciál, valamint a személyiség összeillőség alapján.
- A 4-5. modulra a 4. hónapban kerül majd sor – ez is egy külön képzési hétvége lesz.
Képzési időpontok és a képzés helyszíne
A képzési időpontok kiválasztásán nagyon sokat gondolkoztunk, rengeted érvet felsorakoztattunk pro és kontra, a szakmai érveken túl arra is figyelve, hogy vajon mi volna a résztvevők számára a leginkább kedvező (szabadság, szálláshelyek ára és elérhetősége, család stb.), és igyekeztünk igazán törődni veletek. Végül azonban arra jutottunk, hogy nem tudunk olyan ideális időpontokat kiválasztani, amelyek kompromisszummentesek. Ezért úgy döntöttünk, hogy a természetvilágban zajló, általunk ismert és gondolkodásunkkal befogható legnagyobb ívű folyamathoz igazítjuk az képzések időpontját: az évszakok változásához. Ennek megfelelően minden képzés valamely napforduló vagy napéjegyenlőség időpontjához kapcsolódik.
Arra biztatunk téged, hogy a képzési időpont kiválasztásakor és az azokra való felkészüléskor, az operatív szempontokat a hátrahagyva, igyekezz ünneplőbe öltöztetni a szívedet. Lehet ez egyfajta „odaszentelődés”, amelyben a képzési időpontokat egy-egy olyan elvonulásnak tekinted, amely alatt az önmagaddal, a benned és körülötted létező természetvilággal való kapcsolódás az életedben első helyre kerül. Legyen ez most egy olyan irány, ahol megengedheted, hogy a követelményvilág és az célracionalitás helyett a nyitott kíváncsiság öröme és a szív békessége vezessen az úton!
A konkrét képzési időpontokat az egyes induló csoportoknál találod meg, ahogyan a képzések helyszínéről is itt találsz részletes tájékoztatót. Általában igaz az, hogy a helyszínt úgy igyekeztünk kiválasztani, hogy igazodni tudjon a hozzá kapcsolódó képzési tematikához.
Jelentkezés
A képzésre az egyes képzési alkalmak oldalán elérhető jelentkezési lap kitöltésével van lehetőség.
A jelentkezési lap kitöltési ideje kb. 15-20 perc.
Szeretnénk, ha tudnád, hogy a képzésre való bekerülés nem automatikus: a pályaalkalmasságot a jelentkezési lap segítségével bíráljuk el, ezért érdemes gondosan, az időt és a figyelmet odaszentelve kitölteni azt.
A jelentkezések elbírálása során összesen azt fogjuk megvizsgálni, hogy milyen a természethez fűződő kapcsolatod? Önmagában véve az élő természetkapcsolat hiánya ne tántorítson el a jelentkezéstől! Az ún. természeti intelligencia, a más élőlények felé megnyilvánuló attitűdök nagyobb jelentőséggel bírnak számunkra, mint az, hogy ismersz-e név szerint minden növényt, vagy hogy hol laksz, milyen végzettségeid vannak.
Nem vagyunk szőrösszívűek, de szeretnénk a csoport összetételén keresztül is biztosítani a megfelelően támogató, együttműködő atmoszférát a képzés során, és azt, hogy a természetvilág felé tisztelettel és megbecsüléssel forduló szakembereket képezzünk.
A pályaalkalmasság elbírálására a jelentkezési lap beküldését követő 2 munkanapon belül lehet számítani. Pozitív elbírálás esetén az értesítéssel egyidejűleg fogjuk kérni, hogy a képzési díj általad választott fizetési módnak megfelelő első részletét is fizesd be a jelentkezés véglegesítéséhez!
Fizetési feltételek
A hiánytalanul kitöltött jelentkezési lap beérkezését követően elbíráljuk a jelentkezésedet, és ha a jelentkezés elfogadásra került, az általad kiválasztott fizetési konstrukció szerint díjbekérőt állítunk ki esedékes képzési díjakról, amelyben fel lesz tüntetve az átutalási számlaszám is.
A beérkezett képzési díjak illetve díjrészletek megfizetését előlegszámlával vagy számlával igazoljuk.
A törvény által előírt képzési szerződés és minden más dokumentáció kitöltésére a legelső képzési napra való megérkezéskor, a regisztráció során kerül majd sor.
Van-e részletfizetési lehetőség?
Részletfizetési lehetőséget valamennyi jelentkező számára biztosítunk további díjak felszámítása nélkül, az alábbiak szerint:
- Előleg: az első részlet 248.000,- Ft, ami a jelentkezéskor fizetendő, a jelentkezés véglegesítésére.
- További részletek: általában havi részletfizetésben javasoljuk a fizetésüket, így összege attól függő, hogy mennyi idő van hátra a képzés megkezdéséig. Az utolsó részlet befizetésének határideje a képzés megkezdése előtti 8 nap.
Lemondási feltételek
Lemondási határidő: lemondásra a 2. részlet megfizetésének határidejéig van lehetőség kötbérmentesen. Adminisztrációs költséget ebben az esetben is számolunk fel az Általános szerződési feltételekben foglaltak szerint, de azt leszámítva a befizetett előleg visszatérítésre kerül.
A 2. részlet megfizetését követően és/vagy a képzést megelőző 45. napon belül az előleg összegét képező 248.000,-Ft-ot már csak vis major esetén tudjuk visszatéríteni, függetlenül a választott fizetési módtól.
Felnőttképzési információk
A képzést indító felnőttképzők nyilvántartási száma: B/2023/001040
A képzés a felnőttképzési tanúsítvány kiadásával zárul, amely nem engedélyköteles tevékenységek végzésre jogosít fel. Emellett külön költség ellenében van lehetőséged nemzetközi elsősegélynyújtó kártya igénylésére is.
Induló csoportok




Képzési díj
A jelentkezés a képzési díj befizetését követően válik véglegessé. Addig a jelentkezési lap beküldésének időpontjában eredetileg szabad helyek betölthetők.
A képzés díja: bruttó 648.000,- Ft (alanyi adómentes, 0% Áfa).
A képzési díj tartalmazza:
- A 3 napos elvonulás alatt a szállást és az alapvető ellátást (napi háromszori étkezést, kávét, teát, szűrt vizet);
- A képzési napokon az oktatást;
- Az oktatás során használt szokákos anyagok és a helyszín költségeit, valamint a kávét, teát és a vizet a szünetekben;
- Képzési segédanyagokat;
- Az egyéni, kiscsoportos és nagycsoportos online alkalmakon, és az online vezetett gyakorlati alkalmakon az oktatást;
A képzési díj NEM tartalmazza a képzési napokon a résztvevők szállás-, étkezés- és útiköltségeit, arról ezeken az alkalmakon maguknak kell gondoskodniuk.