Az utóbbi években hazánkban is egyre többen fedezik fel az erdőfürdőzés (eredeti japán nevén shinrin-yoku) jótékony hatásait. A kutatások szerint azonban ez a japán eredetű gyakorlat nem csupán egy kellemes időtöltés a természetben, hanem tudományosan igazolt módja annak, hogy támogassuk immunrendszerünk működését. De vajon hogyan hat ránk az erdei környezet? Erre a kérdésre adott választ egy japán kutatás, amelynek eredményei rendkívül ígéretesek.
Mit vizsgált a kutatás?
2005-től kezdődően felnőtt japán férfiak és nők részvételével végeztek egy kísérletsorozatot, amely az erdőfürdőzés immunrendszerre gyakorolt hatását vizsgálta. A résztvevők egy 3 napos, 2 éjszakás erdei kiránduláson vettek részt, amely során különböző biológiai mintákat gyűjtöttek tőlük. A kutatók megmérték:
- A természetes ölősejtek (NK-sejtek) aktivitását,
- Az immunrendszer védekezésében szerepet játszó sejtek (NK-sejtek) és a bennük található fehérjék (granulizin, perforin, granzim A/B) mennyiségét.
- A vizelet adrenalin-koncentrációját (ez utalhat a stressz-szintre)
Kontrollként a kirándulás előtti normál munkanapokon is elvégezték ugyanezeket a méréseket.

Az erdőfürdőzés hatásai az immunrendszerre
A kutatás egyértelmű eredményeket hozott: az erdőfürdőzés napjain az NK-aktivitás és az NK-sejtek, valamint az immunválaszt támogató fehérjék (granulizin, perforin, granzim A/B) szintje jelentősen magasabb volt, mint a kontrollnapokon. Ezzel szemben a vizelet adrenalin-koncentrációja csökkent, ami a stressz-szint csökkenését jelezte.
A legérdekesebb eredmény az volt, hogy az NK-sejtek aktivitása több mint 30 napig magasabb maradt a kirándulás után. Ez azt sugallja, hogy már havi egy erdőfürdő is elegendő lehet az immunrendszer hosszú távú erősítéséhez.
Miért jobb az erdő, mint a város?
A kutatás összehasonlította az erdőben és a városban tett kirándulások hatásait is. Míg az erdőben eltöltött idő jelentősen növelte az immunsejtek aktivitását, addig a városi környezetben tett turistalátogatás nem hozott hasonló eredményeket. Ez arra utal, hogy az erdőkben található fitoncidok (a fák által kibocsátott illékony anyagok) és a természetes környezet egyedi összetétele különleges előnyöket nyújtanak -legalábbis a kutatás szerint. Mi azonban ezzel mérsékelten értünk egyet. A kutatás ugyanis nem beszél az immunrendszer állapotára esetlegesen ható más tényezőkről – például az erdei környezet idegrendszeri hatásáról (látvány – pl. színek, fények, formagazdagság, fraktálok, valamint a hangokról), a negatív ionok és a talajflóra immunerősítő hatásáról.
Bár a kutatás mindössze 12 fővel dolgozott, végső soron egyértelműen megmutatta a Li Qing kutató által vezetett vizsgálat ( Li, Q. Effect of forest bathing trips on human immune function. Environ Health Prev Med 15, 9–17 (2010)), hogy az erdőfürdőzés nem csupán egy pihentető kikapcsolódás, hanem egy hatékony módja az immunrendszer erősítésének és az NK-sejtek (természetes ölősejtek) fokozott aktivitása akár egy hónapig is fennmaradhat. A rendszeres erdei séta segíthet a kórokozókkal szembeni védekezésben és a rákbetegségek megelőzésében, kiegészítő kezelésében.