Voltál már úgy az erdőben, hogy egyszer csak megálltál, és azt vetted észre, hogy már nem csak nézed a fákat – hanem mintha éreznéd is őket? És mintha ők is figyelnének téged! A madarak nem csak háttérzaj, hanem beszélgetnek egymással, te pedig szokatlan vagy, de mégis ismerős a világukban…
Ezek a pillanatok többek, mint szép élmények. A tudomány szerint – és most nem légből kapott állításokra gondolunk – ezek a természetkapcsolat mélyülésének jelei. És az, aki közelebb érzi magát a természethez, nemcsak boldogabb lesz, hanem öko-tudatosabb, empatikusabb és egészségesebb is.

Mit jelent természethez kapcsolódni?
A „természetkapcsolat” nem költői kifejezés, hanem egy mérhető pszichológiai jelenség. Ennek egyik eszköze lehet a Természetkapcsolati skála (CNS, azaz Connectedness to Nature Scale), amelyet Mayer és Frantz (2004) fejlesztett ki, és arra kérdez rá, mennyire érezzük magunkat a természet részének? Akik ezen a skálán magas pontszámot érnek el, jellemzően öko-tudatosabbak, és mentálisan is stabilabbak, egészségesebbek. (Forrás: Sciencedirect)
Vajon hogyan mélyíthető az összekapcsoltság érzése a mindennapokban?
Erdőfürdő: jelen lenni, nem csak ott lenni
Az erdőfürdő, japán nevén shinrin-yoku nem túrázás. Nincs cél, nincs teljesítmény. Csak jelenlét van – és az erdő. A fák, a fények, az illatok… Lassú mozdulatok, érzékszervi megfigyelés, és néha olyan élmények, amelyeket követően az ember úgy érzi, mintha valami alapvető helyreállt volna benne. Végre…
Nem véletlen, hogy a kutatók is egyre inkább felfigyeltek rá. Egy 2023-as kutatás (szisztematikus áttekintés) szerint az erdőfürdő jelentősen csökkenti a szorongást és a depresszió tüneteit – különösen azoknál, akik rendszeresen gyakorolják. (Forrás: PubMed)
Sőt, összehasonlították a mindfulness meditációval is: míg az utóbbit sokan nehezen kezdik el, az erdőfürdő intuitívabb belépést kínál a tudatos jelenlét világába. (Forrás: Sustainability)
És akkor mi történik? Empátia.
Ahogy a természetkapcsolat mélyül, megváltozik az is, ahogy a világról gondolkodunk. Többé nem egy tőlünk különálló, másik dologként vagy dolgok összességeként tekintünk a természetre, hanem valami olyan élő rendszerként, amelynek minden más élőlénnyel együtt mi is részei vagyunk. A kutatások szerint az érzelmi kötődés a természethez – amit például az Természethez való vonzódási skálával (Emotional Affinity Toward Nature – Forrás: MDPI) skálával is mérnek – előrejelzi, mennyire fontos nekünk a természettel való törődés, a természetvilág védelme a gyakorlatban. (Forrás: Sagepub Journals)
Vagyis aki érzelmileg is kötődik a természethez, az könnyebben hoz ökologikusabb döntéseket. Egyszerűen azért, mert ismer valamit, ami fontos és értékes számára.
Meghívás: Ész-lelő
Vajon mit találsz akkor, amikor nem keresel semmit?
Az erdőfürdőzés egy sokkal kevésbé „hatékonyságra” törekvő, célorientált folyamat, mint amihez a hétköznapi, városi életben hozzászoktunk. Az ellazult figyelem, az örömteli jelenlét gyakorlata. Következő alkalommal, amikor természetközelben jársz – akár egyedül, akár vezetett formában – kipróbálhatod a mozdulatlan figyelem gyakorlatát.
Megállva egy tisztáson, vagy fa mellett, vagy akár egy padon leülve kiválaszthetsz egy kisebb területet, amelyet nézni fogsz. Lehet ez egy fa törzse, a moha, egy bokor, egy levél. Nem szükséges „vizsgálnod”, elemeznedd – elég, ha csak engeded, hogy hasson rád.
Ha a figyelmed közben elkalandozik, megkérheted, hogy térjen vissza a kiválasztott élőhelyre vagy élőlényre.
Vajon mit ész-lelsz 5-10 perc elteltével, amit először észre sem vettél?
Ez a fajta figyelem segíti a mélyebb kapcsolódást. És bár lehet, hogy „csak” egy pókhálót fogsz meglátni a levél szélén – valójában megtörténhet, hogy ezáltal önmagadból is meglátsz majd valamit.
Mindez miért számít?
Egy nemzetközi kutatás, amely 35 ország erdőfürdő-gyakorlóit vizsgálta, arra jutott: a résztvevők szignifikánsan erősebb természetkapcsolatot és pozitív érzelmeket tapasztaltak az erdőfürdő után. Sőt, a hangok – például a madárdal vagy a víz csobogása – különösen erősen járultak hozzá az élményhez. (Forrás: Forests)
A természet hangja tehát nem csak zene a fülünknek – hanem híd az empátia és a fenntarthatóbb jövő felé.
————————–
Ha szeretnéd megtanulni, hogyan vezess másokat is ezen az úton, jó választás lehet neked az erdőfürdő-vezető képzésünk, ahol a természet, a tudomány és a belső munka valóban találkozik. 🌱
Hírek, cikkek az erdőfürdőzés és az erdőterápia világából
Az erdőfürdő és a rák – miben rejlik a hatása?
A japán eredetű erdőfürdő (japánul shinrin-yoku) gyakorlata során az erdőbe látogatunk, belélegezve annak levegőjét...
Erdőfürdőzés: Természetes Immunerősítés Tudományos Alapokon
Az utóbbi években hazánkban is egyre többen fedezik fel az erdőfürdőzés (eredeti japán nevén shinrin-yoku) jótékony...
Értékelések
Amiért érdemes bennünket választanod...A trénerek hozzáértőek voltak.A tréning jól volt megszervezve.Megtanultam azt,...
Természetútja erdőfürdő-vezetők Magyarországon
Gazdasági és „zöld” hatása is lehet az egyre népszerűbb egészségmegőrző technikának
Sajtóközlemény - Kiadta Györffy Éva és Sztankó Katalin; Budapest, 2023. január 18. További...